Dobre i złe nawyki kolektorów

Pomoc związana z założeniem i prowadzeniem własnej kolektury.
Awatar użytkownika
Super7
Moderator
Moderator

Dobre i złe nawyki kolektorów

Post autor: Super7 » 22 sty 2017, 22:28

Szukałem podobnego tematu, żeby go nie dublować, ale nie udało mi się nic takiego znaleźć, więc zakładam nowy.

Chciałbym się dowiedzieć: Co lubicie, a czego nie lubicie u sprzedawców w kolekturach? Jakie są dobre, a jakie złe nawyki kolektorów? Jak to wygląda z drugiej strony lady? Co oni powinni robić, a czego raczej nie powinni? Bardzo chętnie dowiem się wszystkich szczegółów.

Do tego tematu zainspirował mnie dzisiaj klient, który był w ogromnym szoku, że pozwalam mu wybrać zdrapkę, którą chciał kupić. Kupował bodajże Kalendarz Świąteczny, a że jeszcze parę sztuk mi zostało to rozwinąłem mu "wachlarz" zdrapek do wyboru. Klient zdziwiony tłumaczy mi, że już dłuższy czas kupuje zdrapki, a z wyborem spotkał się pierwszy raz... Mnie to trochę zszokowało i tak zacząłem się zastanawiać: jak źle może być w niektórych punktach względem obsługi...?

Awatar użytkownika
Szymonnowya
Wyjadacz
Wyjadacz

Re: Dobre i złe nawyki kolektorów

Post autor: Szymonnowya » 22 sty 2017, 23:25

W kolekturze do której chodzę jest bardzo miła Pani, natomiast strasznie namawia na wszystko

Np kupuje 8razy mini lotto i 2razy ekstra pensje a ona "może super szansę aktywujemy do tego" ja odpowiedziałem nie a ona "a może zdrapke" ja mówię że nie dziękuję a ona dalej a może multi multi, do wygrania jest dziś 2,5mln....

Potem aż głupio człowiekowi jest tak odmawiać

Awatar użytkownika
Szymonnowya
Wyjadacz
Wyjadacz

Post autor: Szymonnowya » 22 sty 2017, 23:25

I tak za każdym razem

Awatar użytkownika
polaku
Wymiatacz
Wymiatacz

Post autor: polaku » 22 sty 2017, 23:40

Nie wiem gdzie jest Twoja kolektura, ale np. w Relay i Inmedio jest w zasadzie obowiązek proponowania. Jak kupisz zakłady to zaproponuje Tobie zdrapkę, jak kupisz zdrapkę to może Lotto, bo kumulacja, jak kupisz gazetę to może ma pan ochotę na Snikersa, itd. Coś tam zawsze musi wymyślić. Tajemniczy klient jak się trafi nie będzie miał dla sprzedawcy litości. Mnie to w ogóle nie przeszkadza, ale zawsze odmawiam.

Awatar użytkownika
grzybek
Boss
Boss

Post autor: grzybek » 22 sty 2017, 23:41

Zaufanym i stałym klientom to powinni dać wybierać zdrapki, ja osobiście wolę sam wybierać niż zdawać się na nieszczęśliwą rękę kolektora :mrgreen:
Problem tkwi w tym że jak jest kolejka to sprzedawcy nie rozkładają wachlarzyka bo potem każdy by chciał a jak jest się samemu to można poprosić o samodzielny wybór i wtedy nie ma problemu.

Z osobistych doświadczeń to nie polubiłem sytuacji kiedy po zakupie konkretnej zdrapki kolektorka powiedziała mi że z tej samej paczki trafiono już 50zł, albo jak jest nowa zdrapka (na zapleczu) a kolektorce nie chce się iść ją otworzyć chociaż w ostatnim czasie takie sytuacje coraz rzadziej się zdarzają albo nie lubię także wciskania stałym i doświadczonym graczom jakiś zalegaczy, to lepiej takie badziewia dawać tym co przyjdą raz na rok i poproszą o byle jaką zdrapkę a z takich milszych rzeczy to jak sprzedawca coś opowie o większych wygranych (wtedy wiem czego unikać :-D )

Awatar użytkownika
JaGracz
Boss
Boss

Post autor: JaGracz » 22 sty 2017, 23:46

Ja często pytam np ad MM/Keno "na ile dzisiaj Pani/Pan cyfr poleca zagrać?" 90% sprzedawców odpowiada "nie wiem" albo "na ile Pan chce".. ale są też kolektury, gdzie biorą udział w mojej grze i mi podpowiadają :-) i to lubię, bo jestem niezdecydowany, a za taką podpowiedź chętnie coś dokupuję.

Bardzo nie lubię, jak właśnie zapytają mnie czy np chcę zdrapkę - ja się godzę, a wtedy dostaję np jakiś syf na wymarciu i nic tylko :evil: :evil: :evil: taka kolektura dostaje ode mnie osobistego bana na dłuższy czas.. aż mi przejdzie ;-)

wawa_zdrapka23
Stały Bywalec
Stały Bywalec

Post autor: wawa_zdrapka23 » 23 sty 2017, 10:21

Zdziwienie jak kupuje zdrapki np za 50 bądź więcej złotych. Niech sobie myśli co chce ale serio niech się nie przejmuje moimi finansami :-P

Awatar użytkownika
JaGracz
Boss
Boss

Post autor: JaGracz » 23 sty 2017, 10:22

I dla mnie to też MUS, żeby dostać papierek z potwierdzeniem wygranej.. a już miałem tak, że dałem kupon MM, dostawałem dwa zł, a później w domu się zastanawiałem "a co jeżeli tam było więcej" :shock:

Awatar użytkownika
polaku
Wymiatacz
Wymiatacz

Post autor: polaku » 23 sty 2017, 15:38

Ja lubię sytuacje kiedy pytając o zdrapki wyciągany jest spod lady wielki karton z wszystkimi zdrapkami, a następnie przy mnie i na moich oczach przeszukiwane i poszukiwane jest to, co mnie interesuje. Przy okazji od razu widzę jakie jeszcze są pozostałe zdrapki, czy są jakieś białe kruki i ile ich jest w bloczkach. Takie sytuacje zdarzają się tylko w większych supermarketach spożywczych, gdzie kasa z Lotto nie ma stałej obsługi lub kasjer ma obowiązek robienia czegoś przy towarach kiedy nie ma klientów. W związku z tym na stojakach z pleksi dla bezpieczeństwa są tylko okładki (i nie ma tych kilku przygotowanych zdrapek z każdej półki cenowej, więc nikt mi nie powie, że jest dostępne tylko to, co zostało wyłożone - a tego nie lubię, bo wiem, że w szafce mają tego znacznie więcej). Oczywiście najlepiej też jak nie ma za mną wtedy zbyt wielu klientów :)

Awatar użytkownika
Super7
Moderator
Moderator

Post autor: Super7 » 24 sty 2017, 14:05

Wiele sieciówek właśnie typu Inmedio i kolektury własne TS mają swój Standard Obsługi i sprzedawcy raczej są zmuszeni, żeby wszystko proponować, bo jak tajemniczy klient ich złapie i źle oceni to może mocno pogrążyć taką osobę...
wawa_zdrapka23 pisze:Zdziwienie jak kupuje zdrapki np za 50 bądź więcej złotych. Niech sobie myśli co chce ale serio niech się nie przejmuje moimi finansami :-P
Przy 50 zł? Przecież to raptem 2 zdrapki za 20 zł i jedna za 10 zł :-P Zrozumiałbym zdziwienie w przypadku zakupu zdrapek na 1.000 zł, czy więcej... Ale mimo wszystko nie powinna robić żadnych uwag do tego...

Swoją drogą, strasznie irytująca jest odwrotna sytuacja: Klient wygrywa jakąś większą kwotę, a następny, stojacy za nim od razu się wypytuje ile wygrał, jak grał, czy swoje liczby...

Awatar użytkownika
polaku
Wymiatacz
Wymiatacz

Post autor: polaku » 24 sty 2017, 20:37

Kiedyś pytając o kolorystyczną wersję pewnej zdrapki ekspedientka Lewiatana powiedziała, że nie wie czy jest, ale przecież zdrapki są na stojaku, więc proszę sobie w nich przeszukać, w końcu po to są wystawione. W innym sklepie tej samej sieci ekspedientka kazała mi odsunąć się od stojaka, którego zawartości się tylko przyglądałem. Stojak jest dla niej i nie wolno się do niego zbliżać :)

Awatar użytkownika
boobs
Boss
Boss

Post autor: boobs » 24 sty 2017, 20:44

Świetny temat założyłeś kolego i aż dziw, że nikt do tej pory nie wpadł na ten pomysł. Co do kolektorów to są różni. Zacznę od tego, że w moich okolicach jest tylko jedna typowa, żółta kolektura Lotto. Głównie zaopatruje się w kolekturach rozmieszczonych w różnych punktach usługowych (najczęściej są to sklepy). Jeśli chodzi o możliwość wyboru zdrapek to w większości z tych punktów zdrapki podaje kolektor. Ostatnio zauważyłem nawet w pewnym sklepie wydrukowaną kartkę z informacją (chyba dla obsługi), której treści dokładnie nie pamiętam ale chodziło o przekaz "nie rozrywamy zdrapek i nie dajemy wybierać klientom". Wcześniej w tym punkcie można było samemu wybrać zdrapkę (choć to też zależało od tego kto obsługiwał Lottomat) więc domyślam się, że musiał im się nie zgadzać stan, może doszło do jakiejś kradzieży. Właśnie całkiem niedawno zacząłem zastanawiać się jak to naprawdę jest z tą możliwością wyboru. Teoretycznie chyba powinniśmy mieć prawo wylosować swój los za który płacimy pieniądze?

Jeśli chodzi o to czego nie lubię w kolektorach to często gęsto jest tak, że wydaje mi się, że to ja mam większe pojęcie o tych grach i zdrapkach aniżeli oni. Znam dokładne nazwy, zasady gier, daty premier itp. Druga sprawa to fakt, że w tych wszystkich punktach usługowych (sklepach) Lottomat obsługuje kilka kasjerek a uprawnienia kolektorskie zapewne ma tylko jedna czy dwie osoby na sklep. Przez to czasem są sytuacje, że kasjerka nie umie nabić zdrapki np.

Kolejna kwestia to brak gadżetów. Drapię i gram już kilka ładnych lat, zostawiłem w kolekturach sporo pieniędzy ale nie przypominam sobie, żeby któryś z kolektorów podarował mi jakiś gadżet (pomijając ołówki czy opakowania na kupony bo to dla mnie gadżetem nie jest). Gadżety, które wygrałem w konkursie bardzo mi się podobały ale u siebie tego nie widziałem. Tak samo jak kubków, koców czy parasolek. Czasem można poczuć się trochę pokrzywdzonym jeśli ktoś pisze, że za wydane 10 zł otrzymał jakieś lizaki/cukierki/kubek itp a Ty wydajesz codziennie o wiele więcej i nigdy nic nie dostałeś. Moim zdaniem powinni to rozdzielać po równo.

Hmm tak na szybko nie przychodzi mi nic więcej do głowy ale przy codziennych zakupach będę obserwował zachowanie kolektorów i z pewnością jeszcze nie raz tu coś dopisze. Pozdrawiam kolego! ;-)

wawa_zdrapka23
Stały Bywalec
Stały Bywalec

Post autor: wawa_zdrapka23 » 24 sty 2017, 21:40

boobs pisze:Świetny temat założyłeś kolego i aż dziw, że nikt do tej pory nie wpadł na ten pomysł. Co do kolektorów to są różni. Zacznę od tego, że w moich okolicach jest tylko jedna typowa, żółta kolektura Lotto. Głównie zaopatruje się w kolekturach rozmieszczonych w różnych punktach usługowych (najczęściej są to sklepy). Jeśli chodzi o możliwość wyboru zdrapek to w większości z tych punktów zdrapki podaje kolektor. Ostatnio zauważyłem nawet w pewnym sklepie wydrukowaną kartkę z informacją (chyba dla obsługi), której treści dokładnie nie pamiętam ale chodziło o przekaz "nie rozrywamy zdrapek i nie dajemy wybierać klientom". Wcześniej w tym punkcie można było samemu wybrać zdrapkę (choć to też zależało od tego kto obsługiwał Lottomat) więc domyślam się, że musiał im się nie zgadzać stan, może doszło do jakiejś kradzieży. Właśnie całkiem niedawno zacząłem zastanawiać się jak to naprawdę jest z tą możliwością wyboru. Teoretycznie chyba powinniśmy mieć prawo wylosować swój los za który płacimy pieniądze?

Jeśli chodzi o to czego nie lubię w kolektorach to często gęsto jest tak, że wydaje mi się, że to ja mam większe pojęcie o tych grach i zdrapkach aniżeli oni. Znam dokładne nazwy, zasady gier, daty premier itp. Druga sprawa to fakt, że w tych wszystkich punktach usługowych (sklepach) Lottomat obsługuje kilka kasjerek a uprawnienia kolektorskie zapewne ma tylko jedna czy dwie osoby na sklep. Przez to czasem są sytuacje, że kasjerka nie umie nabić zdrapki np.

Kolejna kwestia to brak gadżetów. Drapię i gram już kilka ładnych lat, zostawiłem w kolekturach sporo pieniędzy ale nie przypominam sobie, żeby któryś z kolektorów podarował mi jakiś gadżet (pomijając ołówki czy opakowania na kupony bo to dla mnie gadżetem nie jest). Gadżety, które wygrałem w konkursie bardzo mi się podobały ale u siebie tego nie widziałem. Tak samo jak kubków, koców czy parasolek. Czasem można poczuć się trochę pokrzywdzonym jeśli ktoś pisze, że za wydane 10 zł otrzymał jakieś lizaki/cukierki/kubek itp a Ty wydajesz codziennie o wiele więcej i nigdy nic nie dostałeś. Moim zdaniem powinni to rozdzielać po równo.

Hmm tak na szybko nie przychodzi mi nic więcej do głowy ale przy codziennych zakupach będę obserwował zachowanie kolektorów i z pewnością jeszcze nie raz tu coś dopisze. Pozdrawiam kolego! ;-)
w Warszawie jeśli chodzi o gadżety to jest ok. Mam parasolkę, notatnik, kalendarz, zapachy do samochodu, jakąś grę typu domino - wciskają co mają :P Dostaję też od niektórych zdrapkę gratis jako stały klient :P

Awatar użytkownika
newużytkownik
Boss
Boss

Post autor: newużytkownik » 24 sty 2017, 23:23

Zdrapkę gratis ? Pierwsze słyszę ale pewnie w zaprzyjaźnionej kolekturze jest to możliwe ;-)

Ja właściwie większych zastrzeżeń co do kolektorów/sprzedawców nie mam - jeśli już to prędzej do organizatora, czyli TS. No ale skoro o sprzedawcach jest temat to nadmienię, że jeśli miałbym wybierać między podaniem zdrapki przez kolektora a losowaniem z wachlarza to wybrałbym zdecydowanie opcję nr 3, czyli własnoręczne grzebanie w pudełku :-) No ale wiadomo, że wszystko w zależności od kolektury i sytuacji - mniej więcej wiem jakie w każdej kolekturze panują obyczaje i się do nich dostosowuję - jeśli jest kolejka albo niezaangażowana obsługa to nawet nie podejmuję żadnej próby przebierania w zdrapkach tylko biorę coś ze tych, które są na wierzchu i wychodzę. A jeśli wiem, że w danej kolekturze można się dopytać i ktoś chętnie przeszuka zasoby to idę właśnie tam, oczywiście wtedy gdy nie ma innych klientów, kolejki itp. Nie lubię jedynie takiego totalnego olewajstwa klienta, gdy np. wchodzę się spytać o zdrapki z pudełka, ktoś nawet nie sprawdzając mówi na odczepnego "nie ma" a następnego dnia inna osoba mi daje pudełko i widzę zdrapki o które pytałem dnia poprzedniego... Takie sytuacje mają miejsce najczęściej w sklepach spożywczych gdzie niestety nie trudno o olewajstwo jeśli chodzi o klientów zdrapkowych :->

Awatar użytkownika
Krzysiek1989
Mistrz typowania
Mistrz typowania

Post autor: Krzysiek1989 » 25 sty 2017, 7:34

To i ja się wypowiem ;-)

Co na pewno lubię...
Jak Pani kolektorka jest ładna i ma co nie co ^^ :mrgreen:
Nie no tak poważnie, to u kolektorów jak i kolektorek cenię przede wszystkim kulturę obsługi klienta. Krótko mówiąc, to jak się odnoszą, czy nie obsługują po prostu jak za karę jak to w niektórych punktach LOTTO niestety bywa. Lubię gdy są dosyć mili i pożartują z dystansem :-) Miłe jest to, gdy prosisz o jakąś zdrapkę, a Pani czy Pan wyciąga cały karton czy wachlarz zdrapek i można sobie wybrać i przebrać bez nacisku i presji :-) Kiedy dostaję się jakieś nawet drobne, małe gadżety. Niby nic, a człowiek wychodzi z kolektury zadowolony i uśmiechnięty.

Czego na pewno nie lubię... Wciskania mi na siłę innych gier czy opcji danej gry. Wiem w co chcę zagrać i jaki mam budżet, więc to trochę denerwujące. Nie miłej obsługi i obojętności wobec klienta. Kiedy kolektor, kolektorka się przechwala swoimi wygranymi w zdrapcę lub grze liczbowej, a następnie je bezczelnie wywiesza na tablicę ze swoim podpisem (imieniem). Nie lubię ciasnych kolektur... ale to już inny temat ;-) Kiedy kolektor lub kolektorka słabo się orientują i znają gry (produkty LOTTO) i muszę ich uświadamiać mimo ich sporego stażu w tej pracy. Dla mnie to trochę śmieszne... Rozumiem gdy ktoś dopiero zaczął ten "biznes", ale nie gdy trochę już w tym pracuję. No i to by było mniej więcej na tyle :-) Jak coś mi się jeszcze przypomni, to na pewno dopiszę ;-)

Super7, Fajny temat :-) Gratuluję pomysłu.

Odpowiedz